Okrem drobných veriteľov, ktorí sa spájajú a v hromadných žalobách žiadajú od Arcy Capital svoje investície do dlhopisov späť, musí táto finančná skupina čeliť silnejším a tvrdším súperom

Pomaly dochádza trpezlivosť aj veľkým bankám v rukách silných finančných skupín, ktoré jej požičiavali na realitné projekty. Tie teraz chcú od nej získať svoje investície cez zosplatnenie úverov (jednorazové vrátenie celej požičanej sumy) a cez záložné právo. Hrozia jej aj dražby. Upozornil na po časopis Index.

Arca Capital žraloky
Neprehliadnite

Arca bojuje o svoje prežitie na súdoch. Zatiaľ úspešne. V Novom roku sa to môže zmeniť

J&T chce akcie Arcy

Okrem Privatbanky z finančnej skupiny Penta, ktorá už zosplatnila niektoré úvery Arce Capital Slovakia, sa najnovšie do boja s finančnou skupinou v problémoch pustila aj J&T Banka. Tá doteraz nechcela prezradiť, či sa chystá zosplatniť úvery, ktoré poskytla Arce Capital. V septembri len koketovala s tým, že bude lídrom poškodených veriteľov.

J&T Banka však už na začiatku októbra pristúpila k výkonu záložného práva voči Arce Investments, materskej firme celej skupiny. Celkový dlh Arcy v J&T Banke je 16,6 milióna eur. Úvery nie sú zaistené nehnuteľnosťami, ale akciami investičného fondu Nova Real Estate, ktorý je majiteľom viacerých nehnuteľností v Česku. Fond vlastní aktíva v hodnote 330 miliónov eur, takže J&T Banka má dobre krytie úveru.

Arca sa voči snahám J&T Banky bráni. Jej právnici tvrdia, že je pod dočasnou ochranou pred veriteľmi, a preto nemá čo splácať predčasne úvery ani v Česku. Druhý argument tvrdí, že zmluva s J&T Bankou, podľa ktorej je splatenie úverov v banke zaistené akciami fondu Nova Real Estate, sú sporné.

"Naši právnici tvrdia, že zmluva obsahuje sporné ustanovenia o spôsobe výkonu záložného práva priamym predajom," vysvetľuje Terézia Barčíková, hovorkyňa Arca Capital. Pražský súd však argumenty Arcy odmietol.

J&T Banka nechcela kvôli bankovému tajomstvu mediálne informácie komentovať. Monika Veselá, hovorkyňa českej J&T Banky však pre TREND povedala, že uzatváranie neférových alebo jednostrane výhodných zmlúv je v rozpore s ich firemnými hodnotami.

T. Barčíkova tiež tvrdí, že Arca Capital aktívne komunikuje s J&T Bankou ako aj s Privatbankou. Oba bankové domy podľa nej prejavili ochotu jednať o možnostiach transformácie svojich úverových pozícií, či už do nových úverov, alebo vyjadrili ochotu dočasne  zotrvať v takzvanom „standstill“ móde.

Predpokladané dlhy Arcy a jej dcér:
  • dlh 600 miliónov eur voči tisíckam zmenkovým veriteľov
  • dlh vyše sto miliónov eur voči držiteľom dlhopisov
  • dlhopisy v sume 25,5 milióna eur, ktoré sú už od augusta po splatnosti
  • 16,6 milióna eur dlhuje J&T Banke
  • 40 miliónov eur dlhuje Poštovej banke.

Dražba projektov v Bratislave?

Privatbanka zase môže podľa Indexu poslať do dražby pozemky v Bratislave. Ide o pozemky a stavby v bratislavskom Novom Meste a Dúbravke. Ich celková rozloha je podľa katastra nehnuteľností vyše 13-tisíc štvorcových metrov.

V Novom Meste tak môže byť zrejme ohrozený projekt Pod Vinicou, ktorý zastrešuje spoločnosť ACS 5, ktorá sídli na tej istej adrese ako Arca Capital a jej vlastníkom je Arca Capital (Cyprus) Limited a predáva tam byty realitná kancelária Herrys.

Na TREND sa obrátil znepokojený investor, ktorý má v tomto projekte vložených 30-tisíc eur ako zálohu za byt. ACS 5 ani realitka s ním veľmi nekomunikujú.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa