Tržby za štvrťrok do konca marca klesli na 50,6 miliardy dolárov, čo bolo pod odhadmi analytikov, ktorí podľa agentúry Reuters čakali tržby okolo 52 miliárd dolárov.

Samotný Apple už na konci januára predpovedal, že tržby mu klesnú na približne 50 až 53 miliárd dolárov z 58 miliárd dolárov spred roka.

Apple v poslednom štvrťroku predal 51,2 milióna iPhonov, o desať miliónov menej ako vlani v rovnakom štvrťroku. Predaj týchto zariadení, ktoré sa na celkových tržbách spoločnosti podieľajú dvoma tretinami, tak klesol vôbec prvýkrát od ich uvedenia na trh v roku 2007.

Čistý zisk klesol za štvrťrok o 30 percent na 10,5 miliardy dolárov. Zisk na akciu takisto skončil pod odhadmi analytikov.

Spoločnosť navyše predpovedala ďalší prepad tržieb. V tomto štvrťroku zostúpia do rozpätia 41-43 miliárd dolárov. Analytici doteraz odhadovali tržby okolo 47 miliárd dolárov.

Po rokoch silného rastu predaja sa medzi investormi presadzuje názor, že trh iPhonov a smartfónov všeobecne sa nasýtil. Priaznivo sa nevyvíjajú ani tržby z predaja tabletov iPad. Tržby z predaja hodiniek Apple Watch, ktoré firma uviedla vlani na trh ako prvý nový produkt od smrti svojho legendárneho šéfa Steva Jobsa, Apple nezverejňuje.

Analytici sa obávajú, že Apple nemá žiadny iný produkt, ktorý by bol rovnakým trhákom ako iPhony. Spoločnosť údajne pracuje na vývoji automobilu, jej plány na tomto poli zatiaľ nie sú úplne jasné.

Akcie Applu sa po správe prepadli o sedem percent pod hranicu sto dolárov. Za posledný rok stratili viac ako štvrtinu hodnoty.