Spoločnosti oznámili, že Nokia dostane vopred hotovostnú platbu a ďalšie dodatočné príjmy od Applu. Platby začnú v tomto štvrťroku. Žiadne ďalšie podrobnosti firmy neuviedli. Podľa analytikov budú príjmy zrejme oveľa vyššie ako v predchádzajúcej dohode.

Nová podnikateľská dohoda počíta s tým, že Nokia poskytne Applu sieťové produkty a služby. Apple potom obnoví ponuku digitálnych zdravotníckych produktov Nokie vo svojich maloobchodoch a internetových obchodoch. Firmy sa tiež budú zaoberať ďalšou možnou spoluprácou v oblasti digitálneho zdravia.

„Sme potešení týmto riešením nášho sporu a tešíme sa na rozšírenie našich obchodných vzťahov s Nokiou,“ uviedol prevádzkový riaditeľ Applu Jeff Williams v spoločnom vyhlásení oboch firiem. „(Dohoda) posúva náš vzťah s Applom od toho, že sme protivníkmi na súde, k obchodným partnerom,“ dodala šéfka právnej kancelárie Nokie Maria Varsellonová.

Predchádzajúca patentová licenčná dohoda medzi oboma spoločnosťami vypršala vlani a obe strany v decembri začali súdne spory. Apple sa sťažoval, že platí nadmernú čiastku, a Nokia obvinila Apple z porušovania jej patentov.

Pre absenciu novej dohody Nokia znížila v decembri ročnú prognózu výnosov z patentov a licencií na značku na 800 miliónov eur z predchádzajúcich 950 miliónov eur. V poslednej správe o výsledkoch, za prvý štvrťrok, prognózu vôbec neposkytla.

Analytikov prekvapilo relatívne rýchle vyriešenie sporu. Obávali sa, že právny spor sa potiahne dlho. „Pre Nokiu je to dobrá správa, že to zvládli, ale ešte musíme počkať na detaily o finančnom vplyve,“ povedal analytik OP Equities Hannu Rauhala. Dodal, že predchádzajúca ročná sadzba bola 150 miliónov eur a teraz by mohla byť okolo 500 miliónov eur. Apple mal podľa neho možno tiež snahu urovnať spor s Nokiou z dôvodu eskalácie patentového sporu s výrobcom čipov Qualcomm.

Nokia bývala kedysi najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete, v roku 2014 však predala tieto aktivity Microsoftu a zamerala sa na sieťové vybavenie a široké portfólio patentov na mobilné prístroje. Minuloročné príjmy firmy predstavovali 24 miliárd eur.