Americká spoločnosť Apple Inc. bude zrejme musieť zaplatiť brazílskej firme Gradiente za právo používať značku iPhone v Brazílii, najväčšej krajine Latinskej Ameriky. Píše o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestnych telekomunikačných analytikov. Gradiente začala minulý týždeň predávať v krajine smartfóy s operačným systémom Android pod názvom iPhone, keď predtým vyhrala právny spor o použitie značky iPhone v Brazílii.

„Najpravdepodobnejším scenárom bude, že obe spoločnosti dospejú k dohode, podľa ktorej Apple zaplatí Gradiente za používanie značky," uviedol prezident brazílskej konzultačnej firmy Teleco Eduardo Tude. Podľa neho bude Apple pravdepodobne súhlasiť, pretože nechce prestať predávať svoje produkty v Brazílii.
Hovorkyňa Applu Maria Parra Rodriguezová uviedla, že Apple sa nebude k záležitosti vyjadrovať.

Firma Gradiente tvrdí, že požiadala o používane značky iPhone už v roku 2000, kedy si uvedomila, "že vo svete mobilných telefónov nastane technologická revolúcia vďaka konvergencii prenosu hlasu a dát a príjmu cez mobilný internet". Vláda udelila firme právo na používanie značky iPhone pre jej mobilné telefóny v roku 2008. Patentový úrad následne potvrdil, že Gradiente požiadala o registráciu značky skôr než Apple a má exkluzívne právo na používanie tejto značky do roku 2018.

To ale nie je jediný spor, ktorý firma Apple v súčasnosti vedie. V USA je spoločnosť v spore s konkurenčným Samsungom kvôli porušovaniu patentov. V týchto dňoch Apple súhlasila s ponukou Samsungu, podľa ktorej Apple vyjme zo žaloby nový smartfón, keďže sa Samsung zaviazal, že ho nebude predávať na americkom trhu. Vyplýva to z vyhlásenia Applu pre americký súd v San José.

Predstavitelia firiem Apple a Samsung sa však ku správe odmietli vyjadriť, napísala agentúra Reuters.

Apple minulý mesiac požiadal, aby do patentovej žaloby zahrnuli i prístroj Galaxy S III Mini a ďalšie produkty Samsungu, vrátane viacerých modelov tabletov. Samsung sa však bránil, že jeho prístroj Galaxy S III Mini sa nepredáva v USA a nemal by tak byť zahrnutý do sporu.

Foto na titulke - SITA/AP