Po americkej autopožičovni Hertz krachujú už aj zástupcovia tohto sektora pôsobiaci v Česku: prevádzkovateľ franšízy Europcar a spoločnosť Czech Rent A Car. V problémoch sú tak najmä tie firmy, ktoré sa zameriavali na krátkodobé prenájmy automobilov cudzincom.

České Hospodářske noviny informovali, že spoločnosť Czech Rent A Car na seba na konci júna podala návrh na ochranu pred veriteľmi z dôvodu insolvencie a čaká na rozhodnutie súdu. Zahraniční turisti tvorili až 80 percent klientely tejto firmy.

Ani predaj majetku by nestačil

V prípade českých pobočiek Europcar šlo o stratu 15 miliónov korún (562-tisíc eur) za prvých päť mesiacov tohto roka. Celkovo dlhujú viac ako 20 miliónov korún (takmer 750-tisíc eur), časť záväzkov je však po splatnosti. Hodnota majetku spoločnosti je v sume 17,2 miliónov korún (644-tisíc eur). Reálna cena je však nižšia, v každom prípade predaj všetkého by nepokryl celkové dlhy.

Prevádzkovateľ českého Europcaru, ktorý u našich susedov pôsobí od roku 1997, tvrdí, že sa situáciu snažil riešiť prepúšťaním zamestnancov a rušením zákazníckych miest. HN pripomenuli, že požičovňa celkovo zamestnáva 118 ľudí, z toho viac ako tri desiatky na hlavný pracovný pomer. Ani úsporné opatrenia k zlepšeniu situácie nepomohli.

Spoločnosť Europcar pôsobí aj na Slovensku, tu však zatiaľ finančné problémy neohlásila. Materská francúzska Europcar Mobility Group verí, že pomôcť by mohol automobilový koncern Volkswagen, ktorý rokuje o jej prevzatí. Volkswagen už bol vlastníkom tejto autopožičovne, v roku 2006 ju však predal investičnej spoločnosti Eurazeo, a to za 3,32 miliardy eur.

Takmer pri každom letisku

Koniec spoločnosti Hertz úzko súvisí so zmrazením leteckej dopravy. Táto najväčšia autopožičovňa na svete mala svoj vozidlový park takmer pri každom letisku. Známa žltočierna spoločnosť mala na konci apríla dlhy vo výške až 17,1 miliardy dolárov. Bankrot ohlásila 22. mája, požiadala o ochranu pred veriteľmi. Spoločnosť mala vo svete 12 400 pobočiek.

Dopad koronavírusu bol taký silný, že spoločnosti klesli príjmy na minimum, nebolo na platy pre zamestnancov, zrušené boli aj rezervácie do budúcnosti. Hertz bol pritom na trhu od roku 1918 a nepoložila ho ani hospodárska kríza v 30-tych rokoch minulého storočia.