Američania si budú musieť začať zvykať na to, že bežné účty s nálepkou „zadarmo“ odídu do minulosti. V júli sa do platnosti dostane nová legislatíva, ktorou sa americkí regulátori snažia zamedziť takým praktikám, ako sú prehnane vysoké poplatky za prečerpanie účtov. Na tých americké banky nehanebne zarábali. Alebo zvýšenie úrokovej sadzby pri oneskorení splátky na kreditnej karte. Na všetko budú potrebovať od klientov súhlas vopred.

Banky, ktoré by nová regulácia stála miliardy dolárov zisku, sa nevzdávajú bez boja. Lídri ako Bank of America, Wells Fargo, HSBC Holdings, či Fifth Third Bancorp experimentujú a hľadajú inú cestu, ktorou by sa k poplatkom z klientovej peňaženky dostali. Chcú dať zbohom účtom zadarmo, zavádzajú pri nich mesačné poplatky.

Do sedemdesiatych rokov minulého storočia tamojšie banky bežné účty a niektoré služby s ním spojené nespoplatňovali. Len v nasledujúcej dekáde začali podľa Wall Street Journal postupne zavádzať poplatky, aby vyvážili vysoké úrokové sadzby na úsporných účtoch, ktoré v tom čase boli. No všetko sa zmenilo, keď TCF Financial Corp. z Minnesoty začala masívne predávať účty zdarma. Spustila lavínu a koncom deväťdesiatych rokov ju už väčšina bánk nasledovala. Účet bez poplatku a minimum zostatkovej hodnoty pritiahlo do bánk vlnu novej klientely. No polovica bankových účtov je pre banky beztak nezisková.

Bankové vedenia sú podľa WSJ v háklivej situácii. Všetci si ešte veľmi dobre pamätajú negatívnu publicitu First Chicago NBD Corp., ktorá chcela v roku 1995 spoplatniť klientov pri výbere hotovosti na pobočke. Aj spotrebiteľské organizácie v USA sú si isté svojou silou. Silný odpor obyvateľstva by nakoniec mohol nechcený prípad z deväťdesiatych rokov oživiť. Už teraz sa ochrancovia spotrebiteľov vyhrážajú tým, že zavedenie poplatkov vyženie časť ľudí mimo bankového sektora.

Bankové poplatky v USA

- 12,55 USD - priemerný mesačný poplatok ak klient klesne pod minimálny zostatok na úročených účtoch

- 29,58 USD – priemerný poplatok za prečerpanie v roku 2009, zvýšený z 22,62 dolárov aktuálnych pred dekádou

- 16 % - priemerné zvýšenie úrokovej sadzby na kreditkách po zavedení regulácie kreditiek z vlaňajška

- 39 USD - medián poplatkov za oneskorenú platbu na kreditke

PRAMEŇ: Wall Street Journal

Foto na titulke - Bloomberg