Na vine je americká daňová reforma, kvôli ktorej musel podnik jednorazovo odviesť poplatok 2,6 miliardy amerických dolárov (2,1 miliardy eur). Firma vo svojom vyhlásení uviedla, že na nasledujúcich 6 mesiacov preruší program spätného odkúpenia akcií.

Tržby American Express na konci roka však stúpli o takmer 10 percent na 8,84 miliardy amerických dolárov. Rovnako ako zisk bez započítania mimoriadnej dane tak prekonali očakávania analytikov. Akcionári napriek tomu reagovali na oznámené výsledky so sklamaním a kurz akcie poslali po závere štvrtkového obchodovania o takmer 3 percentá dole.

Daňová reforma amerického prezidenta Donalda Trumpa korporátnu daň radikálne znižuje a firmy z nej budú mať v dlhodobom horizonte úžitok. Najskôr však budú musieť často odpísať vysoké sumy, pretože sa znižujú aj odpisovateľné daňové položky a zavádza sa zvláštna daň na majetok uložený v zarhraničí, pripomenula agentúra DPA.

Za celý hospodársky rok 2017 sa zisk American Express znížil o 49 percent na 2,7 miliardy amerických dolárov. Tržby vzrástli o 4 percentá na 33,5 miliardy amerických dolárov. American Express patrí spolu so spoločnosťami Visa a Mastercard k trom najväčších poskytovateľom kreditných kariet na svete. Na rozdiel od svojich konkurentov poskytuje firma aj skutočné úvery, a zarába tak okrem poplatkov aj na úrokoch.