„Zavedením obchodovanie v bitcoine ideme v ústrety rastúcej obľube tejto formy platenia a potenciálu novej technológie. Praha je už dnes jedným z najdôležitejších stredísk bitcoinu v Európe,“ uviedol vedúci oddelenia internetového marketingu Alzy Jan Sadílek.

Alza uvádza, že nový spôsob platby zavádza na základe početných žiadostí zákazníkov. Obchod tiež pripravuje akceptáciu aj ďalších mien, ako sú napríklad litecoin alebo ethereum.

Obchodov a e-shopov, ktoré platby bitcoinami umožňujú, je stále poskromne. „Euronics o zavedení platieb bitcoinom v dohľadnej dobe neuvažuje. Sme ale naklonení novým možnostiam,“ uviedla napríklad hovorkyňa českého Euronics Lenka Mastešová.

Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako predná kybernetická mena sveta. Vytvára ju sieť počítačov so špecializovaným softvérom, naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové virtuálne mince stabilným a postupne sa spomaľujúcim tempom.

Pretože nie je pod kontrolou žiadnej centrálnej banky a dá sa ľahko presúvať, často menu využívajú tí, ktorí sa chcú vyhnúť kontrole svojho kapitálu.

Kurz bitcoinu je v porovnaní s oficiálnymi menami veľmi nestabilný a ľahko podlieha špekuláciám. Na rozdiel od bežných mien za sebou nemá žiadnu reálnu oporu v podobe ekonomiky, na ktorej výkon by bol naviazaný.

Digitálna mena bitcoin v posledných dňoch vystúpila na nové rekordy. Vo štvrtok kurz vystúpil na 1 786 dolárov. Od začiatku tohto roka už bitcoin posilnil o takmer 80 percent.