Konflikt vypukol vo Francúzsku, teda v krajine, kde je elektronické fajčenie veľmi populárne. Tamojšia vláda sa pokúša zakázať predaj novej e-cigarety s konope na domácom trhu.

Francúzsko-česká firma, ktorá ju vyvinula, tvrdí, že napriek tomu, že náplň obsahuje marihuanu, psychotropné látky sa v nej nenachádzajú. Ako informuje na svojej stránke, tetrahydrocannabinol (THC), teda hlavná psychoaktívna zložka marihuany vyvolávajúca eufóriu, sa v jej produkte nevyskytuje. Namiesto toho obsahuje len 5-percentný cannabidiol, ktorý má mať uvoľňujúce, vraj až liečebné účinky.

Oddeľovanie THC a príprava extraktu pre náplň v e-cigarete prebieha podobne ako v kozmetickom priemysle za použitia oxidu uhličitého. Okrem kanabinoidov, s výnimkou THC, ostávajú počas tohto procesu v extrakte zachované aj terpény, ktoré sú dôležité pre autentickú chuť a vôňu marihuany. Na technológii oddeľovania pracovali dva roky.

Farmy má firma okrem Českej republiky a Francúzsku aj v Španielsku. Zdôrazňuje, že pri pestovaní nepoužíva žiadne chemikálie a hnojivá a chce dať miliónom ľudí šancu ako 100-percentne legálne a chutne fajčiť konope.

Francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Touraineová nadšenie spoločnosti Kanavape, v ktorej figurujú traja Francúzi a jeden Čech, nezdieľa, a prítomnosť produktu na francúzskom trhu odsúdila. Súdy by ho podľa nej mali postaviť mimo zákon, keďže považuje jeho používanie za škodlivé.

Predaj produktu je podľa firmy z právnej stránky absolútne v poriadku. Jeden z jej zakladateľov Antonin Cohen v rozhovore pre portál Vice.com povedal, že okrem Francúzska plánujú jeho uvedenie na trh aj v ďalších krajinách po celom svete, o ktoré konkrétne má ísť najbližšie, nešpecifikoval. A. Cohen sa marihuane venuje už dlhšie. Pred niekoľkými rokmi založil asociáciu, ktorá vo francúzsky hovoriacich krajinách nastoľovala diskusiu o medicínskom využití drogy.