Český agrochemický koncern Agrofert Slováka Andreja Babiša pokračuje v racionalizácii siete svojich tuzemských pekární, ktoré kúpil v posledných dvoch rokoch.

Z pôvodnej trinástky už zavrel podnik v Ilave a tiež producentov vo Zvolene a Brezne. Teraz končí s výrobou pečiva v ďalšom podniku zo stredoslovenského regiónu.

Jeho pekárska dcéra Penam Slovakia uzatvára banskobystrickú pekáreň Belamo. Celý stred krajiny vie efektívnejšie zásobovať z jednej väčšej a modernejšej pekárne v Lučenci.

V Banskej Bystrici Penam prepustí z výroby pečiva zhruba 80 ľudí. Naďalej si v Belame udrží prácu zostávajúcich šesťdesiat zamestnancov z obchodného a expedičného strediska a vodiči rozvozných áut.

Agrofert zatvára pekáreň Belamo

Po skončení výroby v Banskej Bystrici bude Penam na Slovensku pokračovať s deviatkou pekární. Okrem Lučenca má dcéra Agrofertu šesť pekární v západnej časti krajiny.

V Senci, Trnave, Nitre, Piešťanoch, Trenčíne a Považskej Bystrici. Dve prevádzkuje na východnom Slovensku. V Prešove a Bardejove. Predseda predstavenstva Penamu Slovakia Jaroslav Kurčík hovorí, že najbližší rok ďalšie podniky zatvoriť neplánujú. Deväť pekární je podľa neho teraz pre firmu optimálnych.

Aby mohol Agrofert svoje pekárne zásobovať vlastnou múkou, kúpil na Slovensku viacero mlynov. Melie v Bratislave, Trnave, Ivanke pri Nitre i v Trebišove.

Dohromady pekársko-mlynárske zoskupenie Penam Slovakia zamestnáva po celej krajine dve tisícky ľudí a jeho tržby siahajú k 120 miliónom eur. Jeho podiel na slovenskom trhu s pečivom dosahuje 22 percent. V múke o tri percentá viac.

Ilustračné foto – Ivan Fleischer