Poľský ropný koncern PKN Orlen zaplatí spoločnosti Agrofert Holding, ktorú ovláda Andrej Babiš, vyše sto miliónov eur. Prehral jeden zo sporov týkajúcich sa privatizácie českej spoločnosti Unipetrol.

O prehre PKN rozhodol uplynulý týždeň rozhodcovský pražský súd, ktorý uzavrel tri zo štyroch Agrofertom. Poľskej spoločnosti prikázal zaplatiť takmer tri miliardy českých korún. Presnejšie 77,2 milióna eur a úroky 28 miliónov eur. No Agrofert uspel len v jednej z troch žalôb, ostatné dve súd zamietol. Firma A. Babiša podľa agentúry ČTK v týchto troch sporoch pôvodne žiadala 170 miliónov eur.

Nevyriešená ostáva štvrtá žaloba. V nej Agrofert žiada niekoľkonásobne vyššiu sumu, ako chcel vysúdiť v ukončených sporoch. „Ešte beží jedna arbitráž proti Orlenu, a to o 17 miliárd korún,“ cituje A. Babiša denník Právo. Podľa českých Hospodářských novín by sa suma mohla ešte zvýšiť. A. Babiš podľa informácií týchto novín chce zvýšiť požadovanú náhradu škody o sumu, akú sa mu nepodarilo vymôcť v dvojici zamietnutých žalôb.

Agrofert vyhral spor, dostane sto miliónov

Andrej Babiš

Všetky spory sa týkajú privatizácie českej petrochemickej firmy Unipetrol, kde štát vlastnil 63-percentný podiel. Ten v roku 2005 Poliakom predala vláda za 14,7 miliardy korún. Ešte pred privatizáciou uzatvoril PKN Orlen s Agrofertom zmluvy, na základe ktorých mala poľská firma predať Babišovmu podniku päť spoločností patriacich Unipetrolu. A to firmy Agrobohemie, Aliachem, Kaučuk, Paramo a Chemopetrol. No Poliaci v roku 2006 zmluvu vypovedali, čo Agrofert napadol na súdoch, kde sa domáha náhrady škôd.

Čiastočný úspech na súdoch považuje A. Babiš za satisfakciu. „Ja som prehovoril zástupcov PKN Orlen, aby sa privatizácie Unipetrolu zúčastnili. Bezo mňa by nikdy neuspeli,“ povedal podnikateľ pre denník Právo. Podľa jeho právnika má Agrofert šancu v poslednej žalobe uspieť. Svojím rozhodnutím totiž súd potvrdil, že PKN Orlen skutočne zmluvy porušil. „Máme jednoznačne šance aj v prípade náhrady škody,“ citujú Hospodářské noviny pražského advokáta Radka Pokorného.

Nie je prekvapivé, že PKN Orlen „nie je úplne spokojný“ s rozhodnutím súdov. Podľa tlačovej správy, ktorú podnik vydal, bola firma nútená ukončiť nevýhodné zmluvy s Agrofertom pre „nadradenú potrebu ochrániť záujmy akcionárov spoločností Unipetrol a PKN Orlen“. Rozsudok podľa vedenia podniku nebude mať vplyv na prevádzkové výsledky firmy. PKN Orlen už predtým vytvoril opravné položky, ktorých výška zodpovedá výške úhrady Agrofertu.

Foto - Andrej Balco