Stalo sa tak potom, ako spoločnosť Lufthansa zrušila plány na kúpu Niki kvôli negatívnemu postoju Európskej komisie. Materská firma Air Berlin vyhlásila platobnú neschopnosť už v auguste. Divízia Niki však súčasťou tohto konania nebola.

Hovorca rakúskeho ministerstva dopravy v stredu uviedol, že rakúska vláda súhlasila s tým, že všetkých cestujúcich, ktorí uviaznu v zahraničí kvôli zrušeným letom Niki, dopraví domov.

Lufthansa sa v októbri dohodla s Air Berlin, že kúpi Niki, a tiež sesterskú firmu LGW. Niki poskytla financie na to, aby mohli ďalej lietať, kým dohodu neschváli EÚ. Európska komisia však podľa Lufthansy naznačila, že dohodu neschváli, a tá sa preto rozhodla od plánov odstúpiť.

Konkurzný správca Air Berlin uviedol, že vedie rokovania s ďalšími stranami, ktoré už skôr vyjadrili o Niki záujem. Sú medzi nimi IAG, čo je materská firma British Airways, a tiež aerolinky Condor, ktoré patria cestovnej kancelárii Thomas Cook. Záujem má aj bývalý pretekár Niki Lauda, ​​ktorý aerolinku zakladal.

Správca však tiež dodal, že zatiaľ nedostal primeranú ponuku, a varoval, že ak nebude dohoda rýchlo schválená, bude musieť Niki nasledovať materskú firmu a vyhlásiť platobnú neschopnosť. Podobne sa vyjadril aj hovorca nemeckej vlády.

Nízkonákladovú rakúsku leteckú spoločnosť Niki založil v roku 2003 bývalý pretekár formuly 1 Niki Lauda. Aerolinky Air Berlin kúpili 24 percent akcií Niki v roku 2004, v roku 2010 svoj podiel zvýšili na 49,9 percenta. Niki prevádzkovala predovšetkým dovolenkové lety do destinácií ako sú Kanárske ostrovy, severná Afrika a Turecko. Prevádzkuje 21 lietadiel Airbus A321.